کد خبر : 249785 تاریخ ثبت : 1399/12/2 10:20:48
در دیدار نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم با وزیر صمت؛

صدور مجوز مجتمع فولاد بوشهر با پیگیری جمیری/ پیگیری برای استقرار صنایع خودروسازی و لوازم خانگی در استان

صدور مجوز مجتمع فولاد بوشهر با پیگیری جمیری/ پیگیری برای استقرار صنایع خودروسازی و لوازم خانگی در استان نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار خود با وزیر صمت گفت: در این دیدار برای راه اندازی مجتمع فولاد بوشهر با ظرفیت تولید یک میلیون و 500 هزار تن محصول، راه اندازی واحدهای صنعتی راکد، ایجاد زیرساخت های مناسب در منطقه ویژه اقتصادی شمال استان، استقرار صنایع مونتاژی مانند خودروسازی و لوازم خانگی در استان و ایجاد مجتمع های کارگاهی برای استقرار کارگاه های تولیدی مقیاس کوچک پیگیری شد.به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شریف بوشهر، گناوه و دیلم، نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به دیدار خود با وزیر صمت گفت: در این دیدار برای راه اندازی مجتمع فولاد بوشهر با ظرفیت تولید یک میلیون و 500 هزار تن محصول، راه اندازی واحدهای صنعتی راکد، ایجاد زیرساخت های مناسب در منطقه ویژه اقتصادی شمال استان، استقرار صنایع مونتاژی مانند خودروسازی و لوازم خانگی در استان و ایجاد مجتمع های کارگاهی برای استقرار کارگاه های تولیدی مقیاس کوچک پیگیری شد.
عبدالکریم جمیری درخصوص احداث مجتمع فولاد بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر با وجود منابع خدادادی در حوزه دریا، انرژی و دسترسی به آب های بین المللی جهت صادرات محصولات، استعداد بالقوه ای برای احداث صنایع بزرگ و استراتژیک دارد.
وی افزود: برای ایجاد توسعه پایدار و متوازن در استان و استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود، در دیدار اخیر با وزیر صمت برای صدور مجوز مجتمع فولاد بوشهر در بندرگناوه مذاکراتی صورت گرفت و ایشان به شرط تأمین خوراک لازم با احداث آن موافقت کردند.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی ظرفیت تولید سالانه این مجتمع را یک میلیون و 500 هزار تن ذکر کرد و اذعان کرد: مجتمع فولاد بوشهر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه ذوب آهن، تولید آهن اسفنجی، ورق، میلگرد و تیرآهن به صورت مستقیم برای 1200 نفر اشتغالزایی خواهد کرد و با تأمین کامل نیاز استان، 50 درصد نیز صادرات محصول خواهد داشت.
وی ادامه داد: سرمایه گذار پروژه برای تأمین خوراک این مجتمع، معدنی را در استان خراسان رضوی خریداری کرده است و پیش بینی می شود با تأمین زمین لازم ظرف مدت 2 سال پروژه به بهره برداری برسد.
جمیری در بخش دیگری از گفت و گوی خود با اشاره به لزوم حمایت از واحدهای تولیدی راکد و تلاش برای فعالسازی آنها گفت: استان بوشهر رتبه اول کشور از نظر میزان درآمد سرانه و رتبه سوم کشور در زمینه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد ولی با مشکلات عدیده ای در حوزه صنایع پایین دستی و خرد روبروست.
وی اظهار داشت: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب درخصوص حمایت از تولید کالای داخلی، بنده با همراهی کارشناسان حوزه صنعت بازدیدهای مستمری برای عارضه یابی از شرکت های مستقر در مناطق ویژه اقتصادی و شهرک های صنعتی استان انجام می دهیم.
رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر گفت: شرکت پلی استر آریان بوشهر با ظرفیت ۶ هزار تن الیاف پلی استر در سال از جمله شرکت هایی است که سال 85 در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به بهره‌برداری رسیده و از سال 13۹۲ به دلیل مشکلات عدیده راکد شده است، کارگروه تسهیل و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان برای راه اندازی مجدد این طرح و اشتغال مستقیم 680 نفر مصوباتی داشته که باید تأمین مالی آن توسط سندیکایی با عاملیت بانک صنعت و معدن و بانک های ملت، تجارت و صادرات انجام شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور و کاربرد محصولات این شرکت در البسه بیمارستانی یکبار مصرف و البسه استریل ایزوله و ماسک، در دیدار با وزیر صمت برای راه اندازی مجدد آن پیگیری کردیم و وزیر در این خصوص دستور اقدام فوری صادر کردند.
جمیری درخصوص پیگیری های صورت گرفته برای احداث منطقه ویژه اقتصادی در شمال استان بوشهر اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی در محل تقاطع خطوط انتقال نفت، میعانات گازی، اتیلن در شمال استان بوشهر، زمینه ای برای توزیع عادلانه سرمایه‌گذاری و ایجاد توسعه متوازن صنعتی در شمال و جنوب استان بوشهر است، این پروژه در سال 96 کلنگ زنی شده و مجوز ارزیابی زیست محیطی آن توسط سازمان حفاظت از محیط زیست کشور صادر شده است.
وی افزود: در نشست با وزیر صمت برای ایجاد زیرساخت های مناسب در منطقه ویژه اقتصادی شمال استان همچنین معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران توانمند در زمینه تکمیل زنجیره ارزش صنایع میان دست و پایین دست پتروشیمی پیگیری شد و وزیر محترم به شرکت شهرک های صنعتی دستور پیگیری و اقدام دادند.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین وزیر صمت برای سرمایه گذاری سازمان‌های توسعه‌ای ایدرو و ایمیدرو در اجرای طرح‌های فولادی، تولید صفحات خورشیدی، تولید لاستیک سنگین و تکمیل زنجیره صنایع پایین دست پتروشیمی با توجه به فراهم بودن زیرساخت های مناسب در شهرستان های دیلم و گناوه دستورات لازم را صادر کردند.
شهرستان بوشهر به دلیل نزدیکی به دریا و وجود زیرساخت های تولید انرژی، شرایط مناسب برای استقرار یکی از صنایع تولیدی بصورت مونتاژ قطعات منفصله، از جمله خودروسازی و لوازم خانگی دارد، به وزیر محترم صمت پیشنهاد دادیم با مشارکت مجموعه هایی مانند  سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و یا تولید کنندگان خارجی در این زمینه پیگیری شود و ایشان دستور دادند مطالعات لازم برای اجرای یکی از این طرح ها انجام شود.
تسهیل شرایط تولید کود شیمیایی فسفات در استان بوشهر، اصلاح حقوق دولت در بهره برداری از معادن، استفاده از ظرفیت های شرکت مپنا برای احداث مجتمع های تولید پراکنده برق در شهرک های صنعتی استان، ایجاد مجتمع های کارگاهی برای استقرار کارگاه های تولیدی مقیاس کوچک و پرداخت تسهیلات کم بهره به کارگاه ها از دیگر مواردی بود که جمیری در این دیدار پیگیری نمود و وزیر صمت برای اجرایی شدن آنها قول مساعد داد.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه