کد خبر : 249800 تاریخ ثبت : 1400/2/18 14:08:02
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی:

بدون ایجاد زیرساخت مناسب و اصلاح قوانین، منطقه آزاد چیزی جز گرانی و رانت خواری به همراه ندارد

بدون ایجاد زیرساخت مناسب و اصلاح قوانین، منطقه آزاد چیزی جز گرانی و رانت خواری به همراه ندارد نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی مردم استان از منافع منطقه آزاد بهره خواهند برد که زیرساخت مناسب برای آن فراهم شود ولی با شرایط فعلی چیزی جز خسارت و گرانی دامنگیر مردم نخواهد بود.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شریف بوشهر، گناوه و دیلم، نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای گفت فلسفه وجودی مناطق آزاد، ایجاد مناطقی صادرات محور برای استقرار صنایع تولیدی است که با استفاده از منابع و دانش داخلی و خارجی به افزایش تولید، ایجاد ارزش افزوده، ارزآوری و همچنین اشتغال پایدار منجر شود. طبیعتا وقتی این اتفاق می افتد که ما زیرساخت های لازم را داشته باشیم.

عبدالکریم جمیری افزود: اگر زیرساخت های لازم مانند راه آهن، راه های مواصلاتی مناسب و بندر با پسکرانه مورد نیاز برای پهلوگیری کشتی های بالای 50 هزار تن وجود نداشته باشد، منطقه آزاد به محملی برای رانت خواری و واردات کالاهای غیرضروری تبدیل خواهد شد که هیچگونه سودی برای مردم نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: در صورتی مردم استان از منافع منطقه آزاد بهره خواهند برد که زیرساخت مناسب برای آن فراهم شود ولی با شرایط فعلی چیزی جز خسارت و گرانی دامنگیر مردم نخواهد بود.

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر اظهار داشت: مجوز بندر آزاد اگر در همین سطح مطرح باشد در ابعاد مختلف در زندگی مردم تأثیر منفی دارد و باعث تورم در حوزه زمین، مسکن و مواد غذایی می شود. باید برای جلوگیری از گرانی های بی رویه تدبیر داشت.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم افزود: تجارب سایر استان ها نشان می دهد که اگر نظارت کافی و وافی بر مناطق آزاد وجود نداشته باشد، افراد سودجو با سوءاستفاده از خلأهای قانونی و ویژه خواری در حوزه زمین و مسکن سودهای کلانی را به جیب خواهند زد، مدیران و مسئولان نباید اجازه بدهند این فرصت به تهدید تبدیل شود.

جمیری با اشاره به اینکه لایحه ایجاد مناطق آزاد در مجلس سابق به تصویب رسید ولی شورای نگهبان آن را رد کرد، اظهار داشت: با اصرار مجلس برای تصویب لایحه، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع گردید. نقد و نظرهایی درباره چگونگی تصویب این لایحه در مجمع مطرح شده است که باید در جای خود بررسی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کر: در مجلس نهم وقتی بحث بندر آزاد مطرح شد، مکاتباتی با دانشگاه های استان، اساتید صاحب نظر حوزه بازرگانی و اقتصادی، اتاق اصناف و بازرگانی، استاندار وقت، رئیس سازمان مناطق آزاد و تعدادی از نمایندگان مجلس که دانش اقتصاد داشتند صورت گرفت،  برآورد این بود که ما تجربه خوبی در اجرایی کردن مناطق آزاد نداریم و هیچ کدام از مناطق آزاد به اهداف در نظر گرفته برای آن دست پیدا نکرده اند ولی زمینه هایی برای رانت خواری و سوءاستفاده سودجویان فراهم شده است.

جمیری در ادامه افزود: در حال حاضر ضعف در قوانین و مقررات، ضعف در زیرساخت ها و تجربه بنادر آزاد ناموفق پیش روی ماست، قطعا با همراهی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین مناطق آزاد اقدام خواهیم کرد ولی ضرورت دارد مسئولین برای جلوگیری از ضرر و زیان مردم و سوءاستفاده ها اقدام عاجل به عمل آورند.

وی اظهار داشت: سرکشی و بازدید از شهرک های صنعتی و مناطق اقتصادی در راستای نظارت میدانی و حمایت از فعالان اقتصادی قانونمند از برنامه های ویژه ای بوده است که در این دروه دنبال کرده ام.

جمیری افرود: تمام تلاش مان را به کار گرفته ایم تا با افزایش توان شرکت های تولیدی و فعالان حوزه کسب و کار شاهد افزایش نرخ اشتغال بویژه اشتغال جوانان بومی باشیم.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم تاکید کرد: از این رو برای پیگیری مطالبات و درخواست‌های مردمی و عمل به وظایف قانونی بویژه نظارت میدانی از پروژه ای بازدید شد که متأسفانه بعضی از افراد از روی غرض ورزی و تشویش اذهان عمومی و یا از روی ناآگاهی، صرف حضور بنده در این بازدید را به منزله حمایت از آن تلقی کرده اند.

وی افزود: در راستای تقویت منافع موکلانم موافق توسعه و پیشرفت متوازن هستم که البته اعتقاد دارم این مهم با ویژه خواری و استفاده از رانت محقق نخواهد شد و از سازمان های نظارتی بارها درخواست نموده ام اگر مجموعه ای تخلفی داشته برخورد قانونی شود و اگر موردی ندارد جهت تسریع در روند امور و تحقق منافع عمومی موانع احتمالی را رفع نمایند.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه