کد خبر : 249904 تاریخ ثبت : 1400/6/16 11:56:57
در نشست بررسی مشکلات بهداشت و درمان جزیره خارگ؛

جمیری: باید به صورت ویژه به خارگ و سلامت ساکنین آن نگاه شود

جمیری: باید به صورت ویژه به خارگ و سلامت ساکنین آن نگاه شود نشست بررسی مشکلات بهداشت و درمان جزیره خارگ با حضور نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شریف بوشهر ،گناوه و دیلم، عبدالکریم جمیری در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به برگزاری این نشست که هفته گذشته با حضور رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، مدیر درمان تأمین اجتماعی، رئیس اورژانس و مدیران حوزه بهداشت و درمان منطقه دوم دریایی سپاه استان برگزار شد گفت: به همه جهادگران عرصه بهداشت و درمان خسته نباشید و خدا قوت عرض می کنم و به روح بلند شهدای کادر درمان که در مسیر مبارزه با ویروس منحوس کرونا جان خود را از دست دادند درود می فرستیم.
وی افزود: ضعف ها و مشکلات حوزه بهداشت و درمان خارگ روشن و مشخص است، اگر در طول این سالها به این مشکلات و معضلات توجه می شود امروز خارگ چنین وضعیتی نداشت. خارگ منبع درآمد کل کشور بوده و هست، ولی با این همه نعمت و ثروتی که وجود دارد به آن توجهی نشده است.
جمیری تصریح کرد: مردمی که آنجا زندگی می کنند در طول دفاع مقدس و با حضور و مقاومت خود برای خارگ امنیت به ارمغان آورده اند. با این ثروت و مقاومت مردم این وضعیت انصافا خیلی ظلم و بی عدالتی است.
 نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم درخصوص محدودیت هایی که برای توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان خارگ وجود دارد اظهار کرد: خارگ محدودیت جمعیت دارد و با توجه به ضریب شهری در سطح بندی محرومیت مانند شهر بوشهر دیده شده است، در صورتی که متناسب با نیاز این جمعیت توسعه امکانات و زیرساخت های بهداشتی درمانی اتفاق نیفتاده است.
وی بیان داشت: اگر ما خارگ را یک جزیره استراتژیک و ویژه می دانیم و مردم و نیروهای شاغل در آن به امکانات درمانی سایر نقاط استان دسترسی ندارند، باید به صورت ویژه نیز به آن نگاه شود و به سلامتی ساکنین آن توجه بیشتری شود.
عبدالکریم جمیری افزود: نفت با توجه به مسئولیت اجتماعی خود بیمارستان ساخته است، ولی پزشک متخصص ندارد، دانشگاه پزشک متخصص دارد ولی تجهیزات ندارد، تأمین اجتماعی متخصص و تجهیزات دارد ولی مکانی در اختیار ندارد، در این شرایط نمی توان خدمت مناسبی به مردم ارائه داد.
نماینده مردم بوشهر،گناوه و دیلم اظهار داشت: با پیگیری هایی که از طریق سازمان تأمین اجتماعی داشتیم مجوز احداث مرکز درمانی در جزیره خارگ صادر شده و بودجه مناسبی هم برای آن در نظر گرفته شده است ولی تاکنون مکان مناسبی برای آن فراهم نشده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجموعه های درمانی دانشگاه علوم پزشکی، سپاه و نفت در جزیره خارگ به صورت جزیره ای عمل می کنند، گفت: در صورتی که با یک تقسیم کار مناسب و تجمیع امکانات و نیازمندی های مردم می توان خدمات بیشتر و بهتری ارائه داد.
وی تصریح کرد: در شرایط اضطراری که نیاز به انتقال بیمار از طریق اورژانس هوایی یا دریایی است نیز باید با تقسیم مسئولیت بین مجموعه های درمانی و پرداخت سهم هر دستگاه، به گونه ای عمل شود که مردم آسیب نبینند.
جمیری درخصوص استقرار اورژانس هوایی در جزیره خارگ بیان کرد: من با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی مذاکراتی داشتم و ایشان تقبل کرده اند که یک سوم هزینه ها را تأمین کنند ولی اصرار ما این است که سهم تأمین اجتماعی باید بیش از اینها باشد.
جمیری افزود: استان ما درآمدهای زیادی نصیب سازمان تأمین اجتماعی می کند و بخش عمده ای از ساکنان جزیره خارگ نیز تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند، طبق قانون سازمان تأمین اجتماعی می توان یک سوم درآمدش در استان را برای مردم هزینه کند ولی واقعا در حال حاضر شرایط اینگونه نیست و حق مردم ما ادا نمی شود.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید برای مرتفع شدن مشکلات موانع را از سر راه برداشت، چرا باید به مردم بگوییم نمی شود؟ باید به مسئولین بالادستی بگوییم نمی شود، اگر در حوزه قانون موانع و مشکلاتی وجود دارد و حقوق مردم نادیده گرفته می شود باید دنبال اصلاح آن باشیم و سطح بندی محرومیت را برای حل مشکل مردم تغییر دهیم.

وی اظهار کرد: قوانین سطح بندی که وحی منزل نیستند، در شرایط خاص و ویژه مانند وضعیت جزیره خارگ که محدویت های فراوانی وجود دارد باید این قوانین به نفع مردم تغییر کند و عدالت برقرار شود.
جمیری افزود: من مطمئنم وزیر محترم آمادگی تام و تمام دارند که مشکلات را پیگیری کنند، حتما برای برگزاری نشست هایی با حضور مسئولین استان در حوزه بهداشت و درمان و وزارت بهداشت برنامه ریزی خواهیم کرد.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه